HP Z2 Mini G4 – dane techniczne, recenzja, czy warto?
Spis treści:
Producent postawił na miniaturyzację wykorzystywanych urządzeń, dzięki czemu otrzymaliśmy wydajny sprzęt, który może zostać zamontowany na tylnej ściance obudowy monitora lub pod blatem biurkowym. A wszystko to przy wykorzystaniu specjalistycznych podzespołów.
Polecane komputery
HP Z2 Mini G4 – dane techniczne oraz cena
Komputer jest kierowany do klientów oczekujących wysokiej wydajności, ale także do rozwiązań kompaktowych, które mogą zostać wykorzystane w bardzo zróżnicowanych warunkach. Warto nadmienić, że na rynku znaleźć możemy wiele konfiguracji sprzętowych, zróżnicowanych niemal pod każdym względem.
HP Z2 Mini G4 – dostępne konfiguracje
Jak już zostało wspomniane, pomimo kompaktowych wymiarów omawianej stacji roboczej, korzysta ona z bardzo wydajnych podzespołów, które dobrze sprawdzają się w ramach pracy specjalistycznej. Jak podkreśla producent, sprzęt kierowany jest do zwolenników miniaturowych rozwiązań, z których można skorzystać w każdych warunkach.
Warto podkreślić, że mamy do czynienia z serią składająca się z wielu konfiguracji sprzętowych. Są one zróżnicowane pod praktycznie każdym względem, co pozwala na łatwe złożenie sprzętu, który ma szansę spełnić nasze najważniejsze wymagania i potrzeby. Żeby więc dokonać właściwego wyboru, konieczna okaże się dokładniejsza analiza wszystkich podzespołów, a także ich odpowiednie porównanie. Dzięki temu dowiemy się, na co tak naprawdę stać poszczególne modele komputera.
Choć może wydawać się, że w tak małych komputerach montowane są wyłącznie podzespoły niskonapięciowe, wyróżniające się ograniczoną wydajnością, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Stacja robocza HP Z2 Mini G4 występuje na rynku w wersjach wyposażonych w wielordzeniowe układy z serii Intel Xeon oraz Intel Core.
W pierwszej grupie znajdują się procesory serwerowe, dostosowane do obsługi szczególnie wymagających programów, wykorzystujących wiele wątków. Pod względem wydajności szczególnie dobrze wypada model Intel Xeon E-2176G. Jest to sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ CPU, którego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3700 MHz. W trybie turbo może natomiast zostać zwiększona do maksymalnego poziomu 4700 MHz, co pozwala mieć nadzieję na wydajną pacę wielowątkową. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest 12 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 80 W, toteż będzie on wymagał wykorzystania sprawnego systemu chłodzenia.
Parametry wskazują na więcej niż przyzwoity sprzęt, który bez większych problemów powinien poradzić sobie z szeroko pojętą pracą profesjonalną. Wskazują na to także wyniki testów diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 układ uzyskał średnią na poziomie 200 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1286 punktów w trybie wielowątkowym.
Nie jest to oczywiście jedyny procesor serwerowy montowany w HP Z2 Mini G4 Workstation. Zdecydować możemy się na konfiguracje z sześcioma innymi układami.
- Intel Xeon E-2174G – cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania – od 3800 MHz w trybie bazowym do 4700 MHz. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
- Intel Xeon E-2136 – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania – od 3500 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 80 W.
- Intel Xeon E-2244G – cztery rdzenie, osiem wątków, częstotliwość taktowania – od 3800 MHz w trybie bazowym do 4800 MHz. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
- Intel Xeon E-2126G - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3300 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz. Pamięć podręczna 12 MB, współczynnik TDP 80 W.
- Intel Xeon E-2124G – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania – od 3400 MHz w trybie bazowym do 4500 MHz. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 71 W.
- Intel Xeon E-2104G – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3200 MHz. Pamięć podręczna 8 MB, współczynnik TDP 65 W.
Miniaturowa stacja robocza HP Z2 Mini G4 sprzedawana jest również w wersjach z bardziej uniwersalnymi procesorami Intel Core. Co ważne, producent zdecydował się na wykorzystanie układów zarówno dziewiątej, jak i ósmej generacji. Różnią się między sobą oczywiście ceną, a także osiągami
Najwyższa wydajność zaoferuje nam model Intel Core i7-8700K, który korzysta z sześciu fizycznych rdzeni i dwunastu wątków logicznych. Zapewnia to oczywiście bardzo dobre dostosowanie do wymagań najnowszych programów profesjonalnych. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3700 MHz, w trybie turbo może zostać jednak podbita do wartości 4700 MHz dla jednego rdzenia. To jednak nie wszytko, ponieważ układ wyróżnia się odblokowanym mnożnikiem. Pozwala ona na przeprowadzenie procesu overclockingu, czyli podkręcania. Dzięki temu, możemy w sposób bezpieczny zwiększyć maksymalne taktowanie nawet do poziomu powyżej 5000 MHz. Do tego dochodzi jeszcze 12 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP 65W.
Który procesor wyróżnia się większymi osiągami – serwerowy Intel Xeon E-2176G czy uniwersalny Intel Core i7-8700K? Jak wskazują testy Cinebench R15, nieco lepsze rezultaty osiągnął ten drugi. W przypadku modeli Intel Core średnia w trybie jednowątkowym wyniosła 192 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym 1359 punktów. Różnice nie są jednak znaczące, dlatego śmiało możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma równorzędnymi układami CPU.
Podobnie jak w przypadku serii Intel Xeon, także tutaj możemy wybrać jeden z kilku procesorów montowanych w komputerach HP Z2 Mini G4. Poniżej prezentujemy ich listę.
- Intel Core i7-8700 – sześć rdzeni, dwanaście wątków, częstotliwość taktowania – od 3200 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć poręczna 12 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Core i5-9600 - sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3100 MHz w trybie bazowym do 4600 MHz w trybie turbo. Pamięć poręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Core i5-9500 – sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3000 MHz w trybie bazowym do 4400 MHz w trybie turbo. Pamięć poręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Core i5-8600 – sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3100 MHz w trybie bazowym do 4300 MHz w trybie turbo. Pamięć poręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Core i5-8500 – sześć rdzeni, sześć wątków, częstotliwość taktowania – od 3000 MHz w trybie bazowym do 4100 MHz w trybie turbo. Pamięć poręczna 9 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Core i3-8100 – cztery rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3600 MHz. Pamięć poręczna 6 MB, współczynnik TDP 65 W.
- Intel Pentium Gold G5400 - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 3700 MHz. Pamięć poręczna 4 MB, współczynnik TDP 58 W.
Wybór procesora jest oczywiście zależny od tego, do realizacji jakich zadań komputer będzie wykorzystywany – czy ma być to praca serwerowa, związana z obróbką grafiki, montowanie wideo czy może do projektowania. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wyżej podane parametry techniczne, które łatwo można ze sobą porównać.
Specyfikacja HP Z2 Mini G4 wskazuje również na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2666 MHz), która także bardzo dobrze pasuje do zastosowania specjalistycznego. Zwłaszcza że w komputerach znaleźć mogą się kości typu SODIMM o łącznej pojemności wynoszącej aż 64 GB! Kolejną dobrą informacją jest dobór dysków twardych. Zdecydować możemy się bowiem na modele z dyskami talerzowymi (HDD) lub znacznie szybszymi modelami półprzewodnikowymi (SSD), które obsługują interfejs PCIe.
To jednak nie wszystko. Zdecydować możemy się bowiem także na jedną z trzech dedykowanych kart graficznych. Jak na stację roboczą przystało, komputer HP Z2 Mini G4 wykorzystuje jednostki do pracy profesjonalnej. Najwyższą wydajnością wyróżnia się model Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci GDDR5. Zbliżone pod względem mocy obliczeniowej są również jednostki AMD Radeon Pro WX 4150 oraz Nvidia Quadro P600 – obie karty dysponują 4 GB pamięci własnej.
HP Z2 Mini G4 – wygląd
Spory atutem mawianej stacji roboczej są jej kompaktowe wymiary. Do czynienia mamy z naprawdę miniaturowym urządzeniem, które kształtem przypomina nieco dekoder telewizyjny. Zmieści się na każdym biurku, a także pod nim. Skorzystać możemy również ze specjalnych zestawów montażowych i przytwierdzić komputer do monitora. W ten sposób otrzymamy coś na kształt komputery All in One, które pozwoli oszczędzić sporo wolnej przestrzeni na biurku.
Niewielkie wymiary sprzętu przekładają się na dość ograniczony zestaw portów. W tabelce przedstawionej na początku tekstu znajduje się wiele elementów opcjonalnych, które nie zawsze są montowane w konkretnych konfiguracjach. W wersjach standardowych skorzystać możemy z dwóch złączy DisplayPort, a także kilku portów USB, gniazda audio oraz LAN. Przed zakupem warto więc sprawdzać, co oferują wybrane modele.
Pod względem jakości wykonania, kluczowe kryteria zostały spełnione. Do czynienia mamy z lekką, wytrzymałą obudową, która prezentuje się bardzo solidnie. Problemem może okazać się jednak jej spore nagrzewanie się podczas intensywnej pracy podzespołów.
HP Z2 Mini G4 – cechy
Jak wskazuje producent, ta mała maszyna wcale nie oferuje ograniczonej wydajności, która okazałaby się wystarczająca wyłącznie do realizacji podstawowych zadań. Zamontowane podzespoły pozwalają myśleć o pracy profesjonalnej, związanej z obsługą rozbudowanych programów graficznych czy też projektowych. Dzięki temu, z komputera powinni być zadowoleni profesjonaliści.
Niewielkie wymiary sprzętu zapewniają nam dużą swobodę w dostosowywaniu stanowiska pracy. Mini stacja robocza zmieści się bowiem wszędzie – nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby zamontować ją z tyłu monitora lub pod blatem biurka. Warto jeszcze nadmienić, że producent zdecydował się na implementację przydatnych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie zasobami sprzętu, a także pozytywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa przechowywanych na dysku danych. Mowa tu przede wszystkim o takich narzędziach jak HP Client Security Suite Gen3 oraz HP Sure Start Gen4.
HP Z2 Mini G4 – wydajność
Jak już zostało wspomniane, wykorzystane podzespoły gwarantują wydajność, która dobrze pasuje do pracy specjalistycznej. Zarówno procesory Intel Core, jak i Intel Xeon powinny okazać się wystarczające do obsługi najbardziej wymagający programów, które posłużą do renderowania grafiki, montażu wideo, projektowania czy też tworzenia modeli 3D.
Do tego warto dodać wydajną kartę graficzną. Jednostka Nvidia Quadro P1000 być może nie znajduje się nas szczycie w swojej kategorii, jednak z pewnością jest to bardzo solidna karta, która pozwoli na realizację wspomnianych wcześniej zadań. Wskazują na to zresztą wyniki testów diagnostycznych. W programie 3D Mark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 6001 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Standard Graphics wyniosła 80331 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.
Co ciekawe, recenzja HP Z2 Mini G4 uwzględniła także obsługę gier. Warto nadmienić, że karta Quadro P1000 została przystosowana przede wszystkim do pracy profesjonalnej, jednak jej moc obliczeniowa jest na tyle duża, że powinna pozwolić także na obsługę niektórych nowych gier.
HP Z2 Mini G4 – wady i zalety
Kompaktowe wymiary omawianej stacji roboczej sprawiają, że może zostać ona wykorzystana w różnych warunkach. Zmieści się wszędzie, nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby ją przenosić (waży nieco ponad 2 kilogramy). Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z bardzo wszechstronnym sprzętem, który na dodatek korzysta z więcej niż przyzwoitych podzespołów.
Sporym atutem komputera HP Z2 Mini G4 jest także to, że na rynku występuje w wielu konfiguracjach sprzętowych. Spory wybór panuje zwłaszcza w przypadku procesorów, jednak dobrać możemy również jedną z trzech kart graficznych, różne ilości pamięci RAM czy też jeden z dwóch typów dysków twardych. Wszystko to sprawia, że każdy użytkownik może dobrać sprzęt w taki sposób, jaki mu pasuje. Po stronie zalet stacji roboczej znajdzie się także wysoka jakość wykonania obudowy.
Jeśli chodzi natomiast o wady, wynikają one z miniaturyzacji sprzętu. Liczyć musimy się przede wszystkim z dość ubogim zestawem portów i złączy. Ma to wpływ także na to, że komputer mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach. Także cena HP Z2 Mini G4 dla wielu osób jest problemem – podstawowe modele komputera kosztują bowiem około 7 tysięcy złotych.
ZALETY
- Miniaturowe wymiary
- Niewielka waga
- Wysoka jakość wykonania obudowy
- Wydajne podzespoły
- Wiele konfiguracji do wyboru
WADY
- Ubogie zestawy portów i złączy
- Komputer mocno się nagrzewa
- Wysokie ceny
HP Z2 Mini G4 – podsumowanie, czy warto?
Miniaturowa stacja robocza od HP okaże się przydatna w biurach, pracowniach, warsztatach i w wielu innych miejscach, w których ogromne znaczenie mają kompaktowe wymiary i wydajne podzespoły. Pod tym względem, model HP Z2 Mini G4 jest wart zainteresowania.
Znajdziesz w Morele
Komputery gamingowe - Komputery Dell - Komputery MSI - Biurka gamingowe - Fotele gamingowe
Komentarze (0)